Zamknij
REKLAMA

Podwyżka renty socjalnej. Zwiększone świadczenia pieniężne wypłacane już we wrześniu!

15:13, 07.09.2018 | .
Skomentuj
REKLAMA

Z początkiem miesiąca wzrosła kwota renty socjalnej. Zakłady Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że świadczenia zostaną podwyższone automatycznie. Oznacza to, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków.

Tylko w lipcu w województwie kujawsko-pomorskim wypłacono ponad 17 tys. rent socjalnych. Wyższa kwota wypłacana w ramach świadczeń rentowych wynika ze zmiany przepisów, które podnoszą rentę socjalną do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nowe regulacje wypłacane są we wrześniu, ale obowiązują już od czerwca. Oznacza to, że renciści otrzymają wyrównanie. 

- Wyrównanie przysługuje tylko za te miesiące, kiedy renta była wypłacana. Jeśli ZUS przyznał rentę od lipca, to wyrównanie przysługuje od momentu przyznania świadczenia, czyli od lipca. Aby dostać wyższą rentę nie trzeba nic robić, ZUS podwyższy świadczeni  e z urzędu i wypłaci wraz z wyrównaniem do końca września - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od września renta socjalna wynosi 1029,80 zł brutto. ZUS przypomniał jednocześnie, że nie wszyscy otrzymają pełną wysokość renty socjalnej. Renta socjalna zostanie obniżona, jeżeli tej samej osobie przysługuje także renta rodzinna. Łączna wysokość obu świadczeń w tym przypadku nie może przekroczyć 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie 2059,60 zł brutto). 

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, u których lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz