Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) podjęło inicjatywę w celu uregulowania sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Ma powstać specjalna grupa poszukiwawczo-ratownicza.
Jak informuje Straż Graniczna, w całym 2023 roku zanotowano niemal 26 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Jednym z pomysłów resortu MSWiA jest stworzenie grup poszukiwawczo-ratowniczych w oddziałach Straży Granicznej, które są umiejscowione przy granicy. Ta propozycja została zawarta w piśmie wysłanym przez wiceszefa MSWiA, Macieja Duszczyka, do rzecznika praw obywatelskich, Marcina Wiącka.
Zadaniem tych grup ma być "przeciwdziałanie kryzysom humanitarnym, które dotychczas były związane z działaniami organizacji pozarządowych oraz lokalnych mieszkańców"
Propozycja ta może oznaczać przełom nie tylko w traktowaniu uchodźców, ale także w podejściu do organizacji pozarządowych, które dotychczas często odczuwały brak wsparcia ze strony państwa i wrogość.
MSWiA stara się działać w sposób skoordynowany i efektywny, aby uregulować sytuację na granicy oraz zapewnić odpowiednie wsparcie humanitarne cudzoziemcom, którzy zostaną zatrzymani w Polsce po nielegalnym przekroczeniu granicy.
Wiceminister Duszczyk podkreślił, że państwo jest gotowe zapewnić takie wsparcie, gdy tylko zostanie zidentyfikowana taka potrzeba.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz