Zamknij

Jak urządzić ogród dla dzieci?

13:04, 12.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:09, 12.04.2019
Skomentuj

Jak urządzić ogród dla dzieci? Jak stworzyć miejsce, które będzie przyjazne najmłodszym? Jakie wybrać wyposażenie, a jaki domek? Czy sprawdzą się tu wszystkie rośliny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Ogród dla dzieci

Ogród dla dzieci powinien być urządzony w taki sposób, aby zapewnić im bezpieczną i atrakcyjną zabawę, na świeżym powietrzu. Ogród stwarza wiele możliwości ciekawej i zdrowej zabawy, oraz spędzania wolnego czasu. W rodzinnym ogrodzie nie może zabraknąć placu zabaw, warzywnika, czy też roślin, które nadążą za dziecięcą zabawą. Ogród rodzinny powinien być zaplanowany w taki sposób, aby relaks rodziców i dzieci był możliwy jednocześnie, i dla każdego był przyjemny. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, planująć ogród rodzinny?

Miej oko na wszystko

Spokojni rodzice to spokojne dzieci. Wypoczywając w ogrodzie, powinniśmy czuć się zrelaksowani, wypoczęci. Planując nasza strefę relaksu - którą najpewniej bęzie taras, musimy zwrócić uwagę, czy z tego miejsca możemy bez problemu dostrzec, bawiące się na placu zabaw dzieci. Takie rozplanowanie przestrzeni pozwoli nam spokojnie wypoczywać, bez konieczności wstawania, wychylania się, będziemy mieć nasze pociechy cały czas na oku.

Dodatkowo odległość od tarasu do placu zabaw, powinna być tak zaplanowana, aby dobiegający hałas, nie zakłócał naszego wypoczynku, ale jednocześnie, aby możliwa była bezproblemowa komunikacja z naszymi maluchami.

Jeżeli w ogrodzie znajduje się zbiornik wodny, czy inne niebezpieczne strefy, jak strome zbocze, schody do piwnicy itp. mamy dwa wyjścia. Możemy ogrodzić plac zabaw, i strefę zabaw dla dzieci, w taki sposób niwelując niebezpieczeństwa, co zwłaszcza dla młodszych dzieci, będzie istotne, lub zabezpieczyć niebezpieczne strefy w naszym ogrodzie.

Rozmieszczając strefę wypoczynkową w ogrodzie, najczęściej lokalizujemy ją na tyłach domu. Miejsce to wybieramy z kilku względów - przede wszystkim gwarantuje nam poczucie komfortu i prywatności. Możemy tu zachowywać się swobodnie. Dom izoluje nas od ruchliwej ulicy, czy chodnika, dzięki czemu czujemy się wolni. Taka lokalizacja jest również korzystna dla dzieci - nie przebywają one w bezpośrednim pobliżu ruchliwej, zanieczyszczonej ulicy.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie jesteśmy w stanie usuwać wszystkich rzeczy, które mogą być zagrożeniem dla dzieci, izolować ich od niebezpieczeństwa - gdyż może to być wszystko, kamień, piasek, czy patyk. Trzeba uczyć dzieci, jak bezpiecznie mają się bawić, co mogą robić i gdzie przebywać. Takie zachowanie pozwoli nam wychować odpowiedzialnych, młodych ludzi.

Plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw widoczny z tarasu zapewnia rodzicom możliwość spokojnego wypoczynku. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Poszukując miejsca na plac zabaw, postarajmy się, aby przynajmniej po południu, część placu zabaw, była zacieniona. Takie rozwiązanie jest konieczne, gdyż bawiące się dzieci nie zwracają uwagi na to, czy jest im za gorąco, czy zbyt słonecznie. Całodzienne słońce może powodować przegrzanie, a nawet udar słoneczny. Lokalizacja placu zabaw w cieniu drzew, będzie doskonałym rozwiązaniem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, wystarczy posadzić rośliny, które szybko rosną i zacieniają tę strefę - jak brzozy, wierzby, czy pnącza na kratownicy.

Plac zabaw powinien być dopasowany do wieku dzieci, i niestety, nie da się go urządzić raz na wiele lat. Dzieci rosną, zmieniają się ich zainteresowania, ale również możliwości. Dla maluchów największa frajda to piaskownica, czy niska zjeżdżalnia, dla większych dzieci, doskonała będzie huśtawka, trampolina, czy też domek wielofunkcyjny - z wyższa zjeżdżalnią, lub ścianka do wspinaczki.

Domki dla dzieci w ogrodzie

Uniwersalnym i ponadczasowym wyposażeniem jest domek ogrodowy, który posłuży nam, jako jedno z niewielu elementów wyposażenia ogrodu dla dzieci, przez wiele lata. Domek będzie tajną bazą, miejscem przechowywania zabawek, sporządzania tajemnych mikstur czy też zabawy w czasie złej pogody.

Najpopularniejsze są dwa rodzaje domków - z drewna i tworzywa sztucznego.

Drewniane domki dla dzieci są bardzo atrakcyjne - najczęściej sprzedawane w formie naturalnego koloru drewna, tylko zaimpregnowanego. Domki drewniane możemy więc wykończyć samodzielnie, dopasowują je do naszych ogrodów. Mogą być umieszczone na podeście, czy też wyższej antresoli. Domki z drewna są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, natomiast ich odporność na korozję zależy od impregnacji. Drewno dobrze zabezpieczone, doskonale radzi sobie z oddziaływaniem pogody.

Domki plastikowe to najczęściej mniejsze konstrukcje, stawiane na ziemi., Bardzo Ważne jest, jakiej jakości domek kupimy. Tworzywo sztuczne wysokiej jakości nie będzie blakło, traciło kształtu, pękało. Doskonale wytrzyma również oddziaływanie dziecięcej wyobraźni.

Domek dla dzieci Płomyczek, sklep internetowy Ogrodolandia

Domki ogrodowe dla dzieci mogą być wyposażone w zjeżdżalnie, okiennice, balustrady. Niektórzy z producentów proponują nam również domki z wyposażeniem. Domki ogrodowe dla dzieci są bardzo ładne, często zabawne, słodkie. Jednak desig domku nie jest najważniejszy - musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz certyfikaty, jakie posiada domek. Nie kupujmy domków wykonywanych przez domowych stolarzy, którzy nie dają nam gwarancji, w postaci certyfikatu, że taka konstrukcja będzie bezpieczna dla naszych dzieci. W sklepach natomiast nie bójmy się zapytać o to, jakie certyfikaty i gwarancje ma domek, jaki oferują nam sprzedawcy.

Rośliny w ogrodzie dla dzieci

Rośliny w ogrodzie dla dzieci przede wszystkim nie powinny być trujące. Jednak wybór wcale nie jest łatwy, ponieważ wiele powszechnie występujących w naszym ogrodzie roślin, ma pewne owoce, kwiaty lub łodygi, które mogą powodować zatrucie. I znowu najważniejsza jest rozwaga naszych dzieci i świadomość, że nie powinny jeść niczego bez naszej zgody. Ale jeżeli w ogrodzie nie będzie roślin, które są trujące, uda nam się ryzyko zniwelować. Na co powinniśmy uważać? Przede wszystkim wszelkie owocujące rośliny, których owoce są trujące - jak bluszcz, winobluszcz, ligustr, trzmielina czy porzeczka krwista. Niektóre byliny mają trujące kwiaty, które w bezpośrednim kontakcie, nawet niekoniecznie zjedzone, mogą powodować zaburzenia świadomości, czy inne objawy zatrucia - tu zaliczymy popularną ostatnio naparstnicę.

Rośliny, jakie sadzimy w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw naszych dzieci, powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo się regenerować, z pewnością będą bowiem często łamane, przeginane, naciągane. Nie powinniśmy planować tu strzyżonych bukszpanów, czy misternie kształtowanych krzewów bonsai. Dużo lepszym pomysłem będą brzozy, wierzby, jarzęby, klony, dęby. Drzewa z kolorowymi liśćmi czy owocami, które nie są trujące, pobudza wyobraźnię naszych dzieci.

Bardzo dobrym pomysłem jest również posiadanie warzywnika. Nawet jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na jego elegancję, powinniśmy w ogrodzie, gdzie są dzieci, zaplanować kilka grządek. Warzywnik wyniesiony nad powierzchnię, w skrzyni, będzie łatwy w plewieniu, Układając dookoła skrzyni betonowe płyty, łatwe w czyszczeniu, czy wysypując żwirowe ścieżki, unikniemy plewienia.

Posiadanie warzywnika rozbudzi w naszych dzieciach ciekawość, stanie się dobrą lekcją przyrody. Dodatkowo odpowiedzialność za posiane warzywa, konieczność pielęgnacji i zajmowania się roślinami, wykształci w nich nawyk odpowiedzialności i dokładności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JoannaJoanna

1 0

Właśnie o takim domku na drzewie każdy chyba marzył za dzieciaka 14:40, 16.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

LuizaLuiza

0 0

Plac zabaw musi być przede wszytskim bezpieczny! 12:12, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Ten domek dla dzieci to super sprawa 08:09, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SylwiaSylwia

0 0

Dokładnie taki domek to moje postanowienie noworoczne, czekamy tylko na cieplejsze dni :) 13:54, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%