Zamknij

Jakie są dwa najważniejsze wybory w domowym gorzelnictwie?

07:42, 21.01.2019 T.R Aktualizacja: 07:58, 21.01.2019
Skomentuj

W ostatnich latach doznajemy prawdziwego renesansu domowych wytwórni alkoholu. Niemal każdy gospodarz okazuje się piwowarem, gorzelnikiem lub wytwórcą wina. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli spostrzeżemy, jak szybko rośnie świadomość medyczna i ekologiczna przeciętnego Polaka. Dziś już nikt nie odważy się postawić dzieła wielkiego koncernu obok obdarzonej duszą i sercem wytwórcy flaszki domowej wódki czy bimbru.

Aby jednak taki stan stał się ciałem, na rynku rodzimym musiały się pojawić liczne hurtownie i specjalistyczne sklepy dedykowane chałupniczej produkcji procentowych napojów, jak choćby Bimber Hobby. Aktualnie z racji sporej konkurencji w sieci znajdziemy punkty sprzedaży oferujące kompleksowe usługi, w ramach których dostajemy nie tylko najlepiej skrojony dla naszej hobbystycznej działalności zestaw produktów, ale także niezbędny know-how i porady obsługi doskonale znającej się na wytwarzaniu alkoholu w domowych pieleszach.

Na początek wybierzmy idealny zacier!

Zacier to masa złożona z wszelkiego rodzaju zbóż i roślin, którymi będą pożywiać się mikroorganizmy zamieniające cukry w alkohol. W jego skład w wypadku mocnych napitków wyskokowych będą najczęściej wchodzić rozmaite słody w dokładnie opracowanej mieszance lub zboża z pojedynczej uprawy.

Różnica jaką możemy wywołać odpowiednio dobierając składniki zacieru jest diametralna – wystarczy jedynie spojrzeć na delikatny smak żytniej whisky w porównaniu do jej słodowych koleżanek. Podobnie zresztą sprawa ma się, jeśli zechcemy silić się na komparatystykę wódki ziemniaczanej, pszenicznej, żytniej oraz jęczmiennej. Nie bez powodu tylko pierwsze trzy w tym zestawieniu mogą nosić tradycyjną nazwę Polskiej Wódki. Jak więc widzimy, to eksperymenty z zacierem najbardziej dadzą o sobie znać w końcowym efekcie.

Jakie drożdże wybrać do wysokoprocentowych trunków?

Do mocniejszych alkoholi idealnie nadają się drożdże gorzelnicze nazwane tak ze względu na zwiększoną odporność na alkohol i temperaturę wytwarzaną podczas tak zwanej burzliwej fermentacji. Te właściwości wybranych szczepów mikroorganizmów predestynują je do szybkiej pracy, nawet jeśli pożywką pozostaje tylko zwyczajny cukier. Znane są w tym zakresie profesjonalne mieszanki drożdży z gotową pożywką witaminową, które pozwalają na przerobienie na alkohol aż 6 kilogramów cukru na dobę!

Przy wyborze drożdży warto jednak pamiętać, zwłaszcza na początku, by starać się wybierać te, które ułatwią nam potem pracę związaną z usuwaniem wpływających negatywnie na smak produktów ubocznych reakcji – ilość tych niepożądanych substancji będzie natomiast różniła się z rodzaju na rodzaj. Właśnie dlatego u zarania naszej przygody z gorzelnictwem, kiedy nasz sprzęt nie jest jeszcze najlepszej jakości, wybierać należy najtańsze szczepy i na nich uczyć się tajników alkoholowego rzemiosła.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%