Zamknij

Kiedy może dojść do niedotlenienia okołoporodowego? Czy da się temu zapobiec?

07:38, 21.01.2019 MP Aktualizacja: 07:38, 21.01.2019
Skomentuj

Wiele się słyszy o fatalnych w skutkach porodach, które przez zaniedbania personelu medycznego zamiast szczęśliwym rozwiązaniem, zakończyły się śmiercią dziecka. Do poważnego powikłania, jakim jest hipoksja, dochodzi w określonych sytuacjach. Nie zawsze da się im zapobiec, lecz w większości przypadków okazuje się to możliwe.

Wszystko zależy od tego, czy lekarz zareaguje na czas

Wyróżnia się kilka czynników ryzyka, których wystąpienie może świadczyć o tym, że dziecko urodzi się niedotlenione. Pierwszym jest ciąża przenoszona – niewydolne łożysko nie jest w stanie odżywiać maluszka. Kolejne czynniki to owinięcie się pępowiny wokół szyi noworodka, co może nastąpić jeszcze w brzuchu matki, a także za szybkie odklejenie się łożyska oraz zbyt długi poród naturalny.

Każda z powyższych komplikacji grozi hipoksją. Niedotlenienie okołoporodowe jest powikłaniem, do którego doświadczony lekarz ani położna nie dopuszczą za wszelką cenę. Decyzja o wcześniejszym niż planowane zakończeniu ciąży, może bowiem uratować dziecko przed przerażającymi skutkami hipoksji. Ku przerażeniu kobiet ciężarnych, czasem personel medyczny zawodzi i przez swoje niedbalstwo, lekceważy niepokojące objawy. W efekcie działań niezgodnych ze sztuką medyczną, dziecko rodzi się niedotlenione, co może prowadzić nie tylko do zaburzeń jego rozwoju, ale nawet do śmierci. Wówczas mowa o błędzie lekarskim, za który poszkodowani mają prawo domagać się zadośćuczynienia.

Walka o sprawiedliwość, czyli odszkodowanie za błąd medyczny

Medyk popełnił błąd. Niewykonanie badania KTG, zwlekanie z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia, zbyt późna reanimacja noworodka, krztuszącego się wodami płodowymi – to przykłady obrazujące, jak zdarza się postępować wykwalifikowanym lekarzom. Przyczyny są różne, a najczęściej wymienia się przemęczenie po kilkunastogodzinnym dyżurze. Nic nie usprawiedliwia jednak błędu, w wyniku którego noworodek doznał uszczerbku na zdrowiu.

Rodzice skrzywdzonego dziecka mogą wystąpić o odszkodowanie. W tym celu warto zgłosić się do Ośrodka Pomocy Poszkodowanym, gdzie profesjonaliści walczą o sprawiedliwość dla pacjentów. Za niewykonanie przez lekarza jego obowiązków z należytą starannością oraz nieprzestrzeganie procedur medycznych, poszkodowanym przysługuje zadośćuczynienie pieniężne. Mimo że rekompensata nie wynagrodzi doznanej krzywdy, nie powinno się z niej rezygnować. Z pomocą ekspertów, odszkodowanie za błąd lekarski zostanie przyznane i wypłacone w krótkim czasie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%