Zamknij

Duża szafa w małym mieszkaniu to także duży problem? Niekoniecznie!

08:13, 28.10.2019 reklama Aktualizacja: 08:14, 28.10.2019

Urządzając mieszkanie nie należy rezygnować ani z funkcjonalności, ani z korzystnego wyglądu – jedno i drugie jest niezbędne do tego, by jego użytkowanie nie było męczące. Nie trzeba też – o ile nie mamy przesadnej skłonności do chomikowania – rezygnować z wygospodarowywania miejsca, na wszystko, co do tej pory zgromadziliśmy. Pogodzenie wszystkich tych potrzeb nie jest łatwe, ale sięgając po odpowiednie rozwiązania można mu podołać. 

Zanim zajmiesz się samą szafą, pomyśl o całości 

Aby uzyskany przez nas efekt mógł być zadowalający, musi stanowić spójną całość. Zagrożenia, że warunek ten nie zostanie spełniony zwykle nie ma gdy wprowadzamy zmiany do gotowego, sprawdzonego ustawienia. Przy aranżacji nowego mieszkania lub całkowitej jej zmianie, ryzyko towarzyszące nadmiernej koncentracji na poszczególnych rozwiązaniach jest za to spore. Zwłaszcza w przypadku szafy, przede wszystkim ze względu na jej wielkość. To szczególnie istotne w mniejszych lokalach, gdzie nie mamy możliwości wygospodarowania osobnej sypialni czy garderoby. Jej okazałość sprawia, że decyduje ona także o postaci uzyskanego wystroju. Połączenie różnych funkcji przez jedno pomieszczenie jest jednak możliwe. W dodatku nie tylko nie musi odbywać się kosztem estetyki czy ergonomii, ale może stanowić jego atut w obu tych obszarach. 

Musimy ustalić co konkretnie musi się w takim meblu zmieścić, biorąc jednocześnie pod uwagę pewien zapas miejsca. Jednocześnie trzeba przeanalizować możliwości, jakie daje nam dana przestrzeń, w której zamierzamy go ustawić. Zagospodarowanie np. wnęki, której nie sposób wykorzystać inaczej, jest znakomitym pomysłem, niejednokrotnie może jednak wymagać pewnego kompromisu w zakresie objętości. Jeśli nie mamy szans na to, by naszą szafę w taki sposób schować, rozważmy rozwiązanie wprost przeciwne. Można zabudować nią ścianę – wówczas należy być ostrożnym, jeśli chodzi o kolorystykę umeblowania. Unikajmy odcieni zbyt ciemnych. Do pewnego stopnia możemy próbować je jednak zrównoważyć instalując w jej drzwiach lustro. 

Przygotowanie szafy na wymiar to dziś żaden problem 

Polska jest obecnie istną potęgą w produkcji mebli – około 90% z nich idzie na eksport. To, co trafia na rynek krajowy także charakteryzuje się wielką różnorodnością i otwiera przed nami ogromne możliwości. Mimo wszystko, potrzeby mamy rozmaite i często nie sposób zaspokoić ich za pomocą konstrukcji gotowych. A kilka niewykorzystanych centymetrów nierzadko irytuje nie mniej, niż kilka brakujących – wyeliminujmy je więc!

Rozwój branży i stosowane w niej wyposażenie techniczne sprawiły, że indywidualna produkcja nie jest kłopotliwa nawet dla większych pracowni. Dobre szafy na wymiar kupimy dziś więc bez trudu – np. w Krakowie oferuje je firma Art Styl. Jeśli ma to być element szerszego kompletu umeblowania, zadbajmy jedynie o spójność.

W zakresie kolorystyki nie powinno to być kłopotem, szereg odcieni płyt stosowany jest dziś szeroko i spotykamy je u bardzo różnych wytwórców. Jeśli szafa ma stać w sąsiedztwie innych mebli, dobrze będzie, jeśli będzie nawiązywała do nich także szczegółami konstrukcji, np. w zakresie wysokości dolnej krawędzi drzwi. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%