Zamknij

Jak zabezpieczyć stalowe elementy przed korozją na 100 procent?

21:41, 26.04.2021 Reklama Aktualizacja: 11:30, 27.04.2021
Skomentuj

Nie ma metali, które „fabrycznie” byłyby całkowicie odporne na korozję. Destrukcyjne reakcje chemiczne dotyczą nawet stali nierdzewnej – wprawdzie głównie przy nieprawidłowym montażu i eksploatacji, ale jednak. Biorąc to pod uwagę, szczególnie podmioty działające na skalę przemysłową powinny zrobić pełne rozeznanie w metodach ochrony przed rdzą. Na pierwszy plan od razu wysuwa się cynkowanie. Przy czym niektóre procesy wymagają późniejszej konserwacji, a inne działają nawet przez 50 lat bez odnawiania warstwy zabezpieczającej.

Cynkowa powłoka doskonale izoluje materiał. Jednak trzeba ją nanieść w odpowiedni sposób

Poddanie stalowych elementów kompleksowej obróbce sprawi, że te zyskają mnóstwo pożytecznych właściwości. Standardowo powierzchnia materiału wchodzi w reakcje chemiczne z otoczeniem – głównie z cząsteczkami tlenu. Celem ochrony jest celowe wywołanie tzw. pasywacji materiału, skutkująca wytworzeniem szczelnej warstwy „oddzielającej” metal od czynników środowiskowych. W przypadku stali optymalnym rozwiązaniem jest cynkowanie ogniowe – przeprowadzane w ściśle kontrolowanych warunkach. Na czym polega cały proces?

Zgodnie ze słowami ekspertów z firmy Stal Impex obrabiane elementy zanurza się w całości w płynnym cynku. Temperatura stopionego metalu przejściowego wynosi od 440 do 460 stopni Celsjusza. Taki przedział gwarantuje optymalne przenikanie się cząsteczek żelaza i cynku. Finalnie warstwa zewnętrzna ma składać się niemal wyłącznie z materiału ochronnego. Po wyjęciu stalowych prefabrykatów należy je jeszcze w odpowiedni sposób obrobić.

Efekty cynkowania ogniowego mogą utrzymywać się nawet przez pół wieku od kąpieli cynkowej

Najczęstszymi skutkami ubocznymi takiego zabezpieczania przed korozją są delikatne odkształcenia w konstrukcji, widoczne zacieki oraz konieczność poprawienia wcześniej wybitych/wyciętych otworów. Specjaliści Stal Impex podkreślają jednak, że usunięcie wad po cynkowaniu ogniowym nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań. Zwłaszcza w świetle końcowych rezultatów. Okres pełnej ochrony wynosi nawet 50 lat, co ma szczególne znaczenie w przypadku materiałów budowlanych wykorzystujących stal. Co istotne, w tym czasie niczego nie trzeba konserwować czy impregnować. Powłoka uzyskana w wyniku cynkowania ogniowego cechuje się wysoką wytrzymałością. Jest również niezwykle odporna na ew. uszkodzenia mechaniczne, wynikające z uderzeń czy siły tarcia. Ważne, że cały zabieg fachowcy zaliczają do przyjaznych dla środowiska naturalnego – co w dobie rosnącej świadomości ekologicznej nabiera większego znaczenia niż kiedykolwiek wcześniej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%