Zamknij

Co tańsze budowa parterówki czy domu z poddaszem?

00:00, 18.06.2022 artykuł sponsorowany

Marzenie o własnym domu nie jest obce wielu z nas. Mimo tego że jego realizacja jest dużym wyzwaniem, nie tylko finansowym, coraz więcej Polaków decyduje się na taki krok. Planując budowę domu jednorodzinnego, na etapie wyboru projektu, należy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jedną z najważniejszych decyzji jest ustalenie czy dom będzie parterowy czy też znajdować się będzie w nim poddasze użytkowe. Aby mieć pełny ogląd sytuacji niezbędne jest wzięcie pod uwagę sporej ilości czynników, które będą miały wpływ na przewagę jednego rozwiązania nad drugim. Dla wszystkich stojących przed tą ważną decyzją przygotowaliśmy krótki poradnik.

Co tańsze - budowa parterówki czy domu z poddaszem?

Jeżeli priorytetem jest możliwie oszczędny budżet to wybór domu z poddaszem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jakie oszczędności generuje projekt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym? Takie rozwiązanie będzie korzystne finansowo już na etapie zakupu działki do budowy. Dom z poddaszem będzie zajmował mniejszą powierzchnię, przy zachowaniu większej przestrzeni ogrodu. Można więc zyskać nieco na wyborze mniejszej działki. Drugim etapem, na którym można zaoszczędzić, budując dom z piętrem, będzie koszt wykonania fundamentów - ich powierzchnia będzie proporcjonalnie mniejsza, przy zachowaniu dużej przestrzeni użytkowej budynku. Nie jest to jeszcze koniec korzyści finansowych płynących z budowy domu z poddaszem. Kolejnym profitem będzie konstrukcja dachu, która w przypadku przestronnego i rozłożystego domu parterowego będzie wymagała zadaszenia w formie wielospadowej, a w przypadku budynku z poddaszem większości projektów wystarczy dach dwuspadowy. Ten rodzaj dachu to, przede wszystkim, mniejszy wydatek na dachówkę oraz inne materiały wykorzystywane do wykończenia dachu takie jak: gąsiory, rynny czy podbitki. Dom parterowy to także wyższe koszty związane z większą powierzchnią ścian, przy założeniu porównania tych samych metrażów obu typów budynku.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji?

Poza kwestiami finansowymi istnieje jeszcze kilka ważnych zagadnień, mogących mieć znaczny wpływ na komfort użytkowania oraz przebieg budowy domu. Dużo zależy od powierzchni użytkowej budynku, którą zakłada projekt. Wymienione powyżej czynniki, przeważające szalę decyzji na rzecz domu z poddaszem jako tańszego rozwiązania, mają zastosowanie w sytuacji kiedy projekt domu zakłada powierzchnię użytkową większą niż 100 m². Mniejsze projekty nie będą związane z takimi różnicami w kosztach budowy, a nawet może się okazać, że w ich przypadku to dom parterowy będzie tańszym rozwiązaniem. Im powierzchnia domu będzie większa, tym bardziej opłacalny okaże się projekt domu z poddaszem - przy założeniu, że jego metraż przekroczy 100m².

Najważniejsze zalety domów parterowych

Dom parterowy w wielu aspektach przewyższa swą funkcjonalnością domy z poddaszem. Po pierwsze jest to zupełnie inny rodzaj organizacji przestrzeni wewnątrz budynku, umożliwiający o wiele wygodniejsze przemieszczanie się w różne części domu, a także sprzyjający komunikacji między domownikami. Wspólny poziom dla wszystkich pomieszczeń jest także bezpieczny i wygodny dla osób starszych, niepełnosprawnych lub dla dzieci. Parterowy budynek o wiele łatwiej zakomponować w sposób, który pozwoli na uzyskanie płynnego przejścia pomiędzy domem, a ogrodem. Chcąc osiągnąć ten efekt, w przypadku domu parterowego, można całkowicie zrezygnować ze schodów. Tego typu symbioza z otoczeniem czyni z domu parterowego przestrzeń do relaksu, w której granica między wnętrzem budynku, a ogrodem jest bardzo subtelna. Przekłada się to również na sposób w jaki prezentuje się bryła domu. Wysokie budynki często wyraźnie odcinają się od otoczenia tworząc nieprzyjemny wizualnie dysonans estetyczny.

Jak wybrać najodpowiedniejszy dla nas projekt?

Wybierając projekt domu, niezależnie czy to projekt domu parterowego czy też z poddaszem użytkowym lub strychem, nie można zapomnieć o kilku dodatkowych aspektach. Do najważniejszych z nich należą wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także określone przez gminę warunki zabudowy działki. Poza tym, istotne będzie jakie są możliwości usytuowania budynku na terenie działki, zakładając położenie domu względem stron świata i pobliskich ulic. Jednocześnie należy pozostawać w zgodzie z obowiązującym prawem budowlanym. Nie można pominąć też kwestii związanych z wymaganiami inwestora oraz prywatnymi preferencjami przyszłych użytkowników budynku. Wziąwszy pod uwagę powyższe czynniki można być pewnym, że wybrany projekt będzie odpowiedni zarówno dla przyszłych jego mieszkańców, jak i zgodny z obowiązującym prawem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%