Zamknij

Modernizacja cieplna dachu – czemu istotna i jak przeprowadzić ją ekonomicznie?

art. sponsorowany + 09:39, 22.11.2023 Aktualizacja: 09:40, 22.11.2023

Termomodernizacja, a w szczególności docieplenie dachu, nie należy do najtańszych. W przyszłości koszty nam się zwrócą, na przykład w formie oszczędności na ogrzewaniu domu, ale wciąż wydatek jest spory. Jednak możemy liczyć na szybszą rekompensatę – obecnie działa kilka programów, które oferują dofinansowania do takiego remontu. 

Najpopularniejszym sposobem termomodernizacji domu jest ocieplenie zewnętrznych ścian. Jest to dobre rozwiązanie i zazwyczaj utożsamiane z jedyną możliwością poprawienia efektywności cieplnej domu. Jednak po prawdzie, remont dachu, czyli ocieplenie go lub montaż paneli fotowoltaicznych, to także świetna metoda na poprawienie wydajności energetycznej budynku. Niestety wysoki koszt termomodernizacji często zniechęca ludzi, nawet w perspektywie przyszłej rekompensaty i większej wygody. Dlatego właśnie powstało kilka programów oferujących wsparcie finansowe – w formie dofinansowania albo zwrotu poniesionych w czasie remontu kosztów. 

Zalety ocieplonego dachu 

Pierwszymi i natychmiast zauważalnymi plusami termomodernizacji dachu są lepsza akustyka poddasza i komfortowa temperatura – czyli ciepło w zimie i przyjemnie chłodno latem. To z kolei pomaga nam zminimalizować koszty ogrzewania i chłodzenia wnętrza budynku, co przy okazji zmniejsza nasz ślad węglowy. Z ekonomicznego punktu widzenia termomodernizacja podnosi także wartość remontowanej nieruchomości. Od technicznej strony izolacja cieplna dachu pozytywnie wpływa na jego strukturę. Zapobiega pewnym procesom, które mogłyby go uszkodzić. Uciekające ciepło, spod źle ocieplonego dachu, topi zalegający śnieg, co doprowadza do powstawania lodowych zapór. Kondensacja, wilgoć i zapory lodowe to trzej najwięksi wrogowie naszego dachu, którzy mogą go nieodwracalnie zniszczyć. Dlatego właśnie, biorąc pod uwagę zalety przyziemne, czyli wygodę i kosztorys, ale również te bardziej szlachetne, czyli wpływ na środowisko, termomodernizacja dachu jest dobrym wyborem. Najlepiej jest przeprowadzić ją przed sezonem grzewczym, wtedy już na samym początku obniżamy koszty, ale jeśli chcemy, możemy się zdecydować na remont w każdej porze roku. 

Wsparcie finansowe do remontu cieplnego 

Większość programów, które pomagają z ponoszonymi kosztami, polega na zwrocie konkretnej kwoty dopiero po przeprowadzonej renowacji dachu. Odstępstwem od reguły jest działanie programu „Czyste Powietrze Plus” – pomoc przybiera formę prefinansowania. Jakich innych form wsparcia możemy się spodziewać? Ulga od podatku, dołożenie do kredytu, niskoprocentowa pożyczka albo dotacja, której nie musimy spłacać. Poniżej przedstawiamy dostępne programy finansowego wsparcia, dostępne dla właścicieli lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych. 

  • Stop smog – nie podlegająca zwrotowi dotacja, która pokrywa nawet do 100% kosztów projektu, zazwyczaj jednak nie jest większa niż 53 000 złotych na dom/mieszkanie, przeznaczona dla beneficjenta końcowego; 
  • Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie w wysokości jednego z trzech przedziałów: poniżej 30 000 złotych, później do kwoty 47 000 złotych, a najwyższy próg ma limit 79 000 złotych, dodatkowo istnieje możliwość prefinansowania połowy otrzymywanej kwoty, wysokość dofinansowania zależy od dochodów beneficjenta;  
  • Premia termomodernizacyjna – polega na spłacie części kredytu – w wersji podstawowej 16% kosztów albo 21% kwoty, jeżeli projekt zakłada zamontowanie mikroinstalacji OZE o minimalnej mocy 1 kW lub 6 kW (odpowiednio dla domu jednorodzinnego i innych obiektów). Pamiętajmy, że warunkiem otrzymania wsparcia jest korzystanie z kredytu do opłacenia przedsięwzięcia i prowadzenie audytu energetycznego; 
  • Ulga termomodernizacyjna – możliwość corocznego odliczenia wydatków termomodernizacyjnych domu, nie dłużej niż 6 lat z rzędu, limit ulgi to 53 000 złotych na podatnika. 

Jeżeli myślimy o instalacji fotowoltaiki na dachu, warto przejrzeć programy wsparcia finansowego jak Agroenergia, Mój Prąd i lokalne programy jak dotacja warszawska i EKO-KLIMAT w województwie kujawsko-pomorskim. Oprócz tego, jeżeli potrzebujemy usunąć eternit z dachu to możemy liczyć na pomoc z Krajowego Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest. Jego działanie gwarantuje nam, że koszty usunięcia i likwidacji eternitu zostaną nam zwrócone. 

Mimo to sam remont dachu już nie podlega żadnemu dofinansowaniu, musimy niestety opłacić z własnej kieszeni zdjęcie starego dachu i położenie nowego. Z tego powodu warto postawić na solidne, stylowe, a przede wszystkim niedrogie pokrycie dachowe. Blachy trapezowe i blachodachówki spełniające te kryteria znajdziesz w ofercie Blachy Pruszyński

Warunki dotacji na termomodernizację dachu 

Warunki i zasady różnych programów różnią się miedzy sobą (na przykład w przypadku dofinansowania do termomodernizacji dachu i instalacji fotowoltaiki), ale proces jest w większości taki sam lub bardzo podobny. Zaczyna się od złożenia właściwego wniosku wyrażającego chęć udziału, a następnie zawarcia umowy o dotację. Dla premii termomodernizacyjnej ten krok poprzedza audyt energetyczny. Później przeprowadzamy samą termomodernizację dachu. Zgodną z przepisami programu, ponieważ kolejnym etapem jest złożenie kosztorysu i potwierdzających go dokumentów. Na koniec otrzymujemy nasze dofinansowanie. W przypadku przedpłaty, jak to ma miejsce w programie Czyste Powietrze Plus, zanim złożymy wniosek powinniśmy mieć już zawarta umowę o przeprowadzenie odpowiednich prac termomodernizacyjnych.  

Dodatkowe informacje lub pomoc w jakichkolwiek zagadnieniach znajdziemy: w urzędzie gminy (programy Stop Smog, dotacja warszawska), w wydziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (programy Czyste Powietrze Plus, EKO-KLIMAT), w Krajowej Informacji Skarbowej (pytania o ulgi podatkowe) oraz w Banku Gospodarstwa Krajowego (pytania o premię termomodernizacyjną). Zawsze też możemy poszukać informacji w Internecie na stronie doradztwo-energetyczne.gov.pl.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%