Zamknij

Odebranie prawa jazdy za granicą

. + 15:14, 30.06.2023 Aktualizacja: 15:15, 30.06.2023

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne i stanowi zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych uczestników ruchu. Popełnienie tego rodzaju wykroczenia może mieć różne konsekwencje – jedną z nich jest zatrzymanie prawa jazdy. Według polskiego Kodeksu wykroczeń zakaz prowadzenia pojazdów może obejmować okres od 6 miesięcy do 3 lat. Co jednak w sytuacji, gdy obywatel Polski straci uprawnienia za granicą?

Utrata prawa jazdy za granicą

Zgodnie z art. 42 konwencji o ruchu drogowym, której podpisanie miało na celu ułatwienie międzynarodowego ruchu drogowego oraz ujednolicenie zasad, jeśli kierowca popełnił wykroczenie na terytorium obcego państwa, to tamtejsze organy mogą zatrzymać mu prawo jazdy. Odebrany dokument przesyłają do Polski wraz z informacją o okresie zatrzymania uprawnień i wyrokiem skazującym. Polski organ po zapoznaniu się z orzeczeniem zatrzymuje prawo jazdy.

Przeczytaj też: Zabrane prawo jazdy za granicą

Jakiego kraju dotyczy zakaz prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje na terenie kraju, w którym popełniono wykroczenie. Przykładowo, jeśli złamano prawo na terenie Czech, to jego skutki nie powinny dotyczyć Polski. Jednakże art. 11 pkt 4 ww. dyrektywy wskazuje, że: „państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim”. W związku z tym istnieje możliwość, że kierowca nie będzie miał uprawnień do jazdy również w Polsce.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Konsekwencje prawne jazdy pod wpływem alkoholu mogą być różne. Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
W myśl art. 87 § 1 i § 3 Kodeksu wykroczeń „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”.
Oznacza to, że kierowca za swój czyn może nie tylko stracić możliwość prowadzenia pojazdów, ale w skrajnym wypadku nawet trafić do więzienia.
Jeśli w związku z tym wykroczeniem nie zostałoby wszczęte postępowanie karne, to starosta ma prawo wystawić kierowcy skierowanie na badania psychologiczne i sprawdzające kwalifikacje do kierowania pojazdem.
Warto dodać, że zakaz prowadzenia pojazdów przez okres dłuższy niż 12 miesięcy stanowi wystarczającą podstawę, aby skontrolować wiedzę i umiejętności kierowcy.

Kto decyduje o przywróceniu lub cofnięciu prawa jazdy?

Zgodnie z art. 103 ust. 1 i 3 ustawy o kierujących pojazdami starosta decyduje o cofnięciu lub przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie prawa jazdy jest możliwe, gdy ustaną przyczyny, które spowodowały jego zatrzymanie, a także zostanie uiszczona opłata ewidencyjna.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy zakaz prowadzenia pojazdów był dłuższy niż 12 miesięcy – wtedy, aby przywrócić uprawnienia, należy otrzymać pozytywny wynik kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

Odebranie prawa jazdy za granicą a Polska

Kierowca, który popełnił to wykroczenie za granicą, może zostać ukarany przez sąd w Polsce zakazem prowadzenia pojazdów, koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu lub badań sprawdzających kwalifikacje.

Więcej informacji na: Prawo-karne.info

[ZT]3938[/ZT]

[ZT]3927[/ZT]

[ZT]3918[/ZT]

(reklama)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%