Od kilku dobrych sezonów w architekturze panuje minimalizm i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie trend ten wyszedł z mody. Zresztą nic dziwnego, bo prosta bryła domu – w tym dachu – jest łatwiejsza, szybsza i tańsza w budowie niż rozbudowana forma. Ponadto wpisuje się doskonale w budownictwo energooszczędne. Jednak czy dom z dwuspadowym dachem jest dla każdego?
Przyglądając się budowanym przez ostatnich kilka lat domom, da się zauważyć dominujący trend – przeważają proste domy na planie kwadratu lub prostokąta z dachem dwuspadowym. Są to zarówno klasyczne domy, jak i nowoczesne stodoły. Taka architektura podyktowana jest modą na minimalizm, ale również tendencją do budowania domów energooszczędnych – co jest wymuszone nie tylko niskimi kosztami eksploatacyjnymi, ale również obowiązującymi warunkami technicznymi. Domy z dachem dwuspadowym mają również inne zalety.
Zalety dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy to dach stromy, który ma dwie prostokątne połacie łączące się w kalenicy. Jakie są jego zalety?
- Dach dwuspadowy jest tańszy i szybszy w realizacji od wielospadowego – po prostu potrzeba mniej materiałów zarówno do wykonania więźby, pokrycia dachowego, jak i pozostałych warstw oraz detali, np. obróbek blacharskich. Ponadto brak załamań czy krzywizn i tylko dwie połacie oznaczają, że prace przebiegają szybko i bezproblemowo, a ryzyko popełnienia błędów podczas wykonywania konstrukcji drewnianej oraz układania pokrycia (szczególnie jeśli wybierzemy blachodachówkę) jest znikome. Mniejszy jest również koszt robocizny. Powstaje także mniej odpadów.
- Dachy dwuspadowe są uniwersalne – możemy pokryć je dowolnym materiałem pokryciowym – blachodachówką, blachą płaską, dachówką ceramiczną i cementową oraz innymi mniej popularnymi materiałami. Jeśli zależy nam, aby dach powstał szybko i był trwały, warto postawić na blachodachówkę ciętą na wymiar – to wręcz idealny wybór w przypadku prostych dachów dwuspadowych bez lukarn czy wolich oczek. Ponadto dzięki szerokiej ofercie blachodachówek – od płaskich po modele z wysokimi czy podwójnymi przetłoczeniami, w różnych kolorach i powłokach, np. blachodachówka LOARA, REN, OPTIMA, RUBIN czy SZAFIR od Blachy Pruszyński – dowolnie możemy kształtować styl domu. Klasyczny dach dwuspadowy wpisze się w każde otoczenie.
- Dach dwuspadowy doskonale izoluje i chroni wnętrze domu – im mniej zagłębień i załamań, tym mniejsze ryzyko rozszczelnienia połączeń czy wystąpienia mostków termicznych, przez które w sposób niekontrolowany ucieka ciepło z domu. Na dachu stromym nie zalega ani woda deszczowa czy roztopowa (szybko i bezproblemowo odprowadzana jest do systemu rynnowego), ani śnieg (samoczynnie się zsuwa). Aby bryły śniegu nie zrobiły nikomu krzywdy, warto na dachu dwuspadowym zamontować bariery przeciwśnieżne.
- Dach dwuspadowy pozwala na swobodną i funkcjonalną aranżację poddasza użytkowego – wystarczy zamontować w nim okna dachowe, aby odpowiednio doświetlić pomieszczenia pod skosami.

Dach dwuspadowy – niewielkie ograniczenia
Dach dwuspadowy zawsze dobrze wygląda i można go zastosować w przypadku domów o różnej powierzchni użytkowej. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli szerokość bryły budynku przekracza 11 m, to niezbędne jest zastosowanie słupów podporowych, których zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji dachu. Słupy te z jednej strony ograniczają swobodną aranżację wnętrz, z drugiej zaś stanowią ciekawy detal. Jak to w przypadku wszystkich dachów stromych także skosy utrudniają zagospodarowanie pod nimi powierzchni czy poruszanie się, ale na szczęście dachy dwuspadowe mają tylko dwie nachylone połacie, ponadto odpowiednio wysoka ścianka kolankowa i odpowiedni kąt nachylenia połaci rozwiązuje ten problem.