Zamknij

Medal Unitas Durat dla pani Stanisławy Radkowskiej

20:56, 27.04.2021 | T.R
Skomentuj
REKLAMA

Do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskie dołączyła Stanisława Radkowska z Piotrkowa Kujawskiego w powiecie radziejowskim, która lubi czytać i chętnie spędza czas w ogrodzie. Medal nestorce wręczyła Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Urząd Marszałkowski rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

[ZT]890[/ZT]

Stanisława Radkowska urodziła się 24 kwietnia 1921 roku i przez całe życie była związana z Piotrkowem Kujawskim (powiat radziejowski), gdzie do dziś mieszka otoczona dużą rodziną. Doczekała się  pięciu córek, dziewięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt. Seniorka lubi rozwiązywać krzyżówki i codziennie czyta kolorową prasę oraz przegląda swój horoskop. Bardzo chciałaby się doczekać praprawnuków.

Stanisława Radkowska z domu Puszkiewicz przez całe życie była związana z Piotrkowem Kujawskim (powiat radziejowski), gdzie do dziś mieszka otoczona dużą rodziną. Urodziła się 24 kwietnia 1921 roku. W rodzinnej miejscowości wychowywała się wspólnie z czworgiem rodzeństwa. Podczas drugiej wojny światowej została skierowana do udział w robotach przymusowych. Odbywała przydział do pracy w gospodarstwie rolnym w Jerzycach (powiat radziejowski). Tak poznała swojego przyszłego męża Józefa Radkowskiego. Para pobrała się w 1945 roku. Wspólnie doczekali narodzin siedmiorga dzieci (dwoje zmarło w wieku niemowlęcym). Po śmierci męża w 1961 roku pani Stanisława podejmowała różne prace dorywcze, aby utrzymać pięć córek. Wychowywała je samotnie, nie wyszła ponownie za mąż. Doczekała się dziewięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt. Wielką pasją seniorki zawsze była praca w ogrodzie. Już od wczesnej wiosny lubiła sadzić, pielić i pielęgnować, a potem przerabiać warzywa i owoce. Wypoczywała czytając. Jeszcze do niedawna, pomimo słabnącego wzroku, z pasją oddawała się rozwiązywaniu krzyżówek. Nadal bardzo interesuje się tym, co dzieje się wokół. Codziennie czyta kolorową prasę i chętnie lubi sprawdzać, w tych czasopismach co przyniesie jej kolejny tydzień i miesiąc czytając horoskop. Marzy o tym, aby doczekać się praprawnuka lub prawnuczki.

[ZT]906[/ZT]

[ZT]900[/ZT]

 

(T.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%