Zamknij

Kilkusetletni tłok pieczętny trafił do Izby Regionalnej w Radziejowie

21:25, 05.05.2025 Aktualizacja: 21:26, 05.05.2025
Skomentuj

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie wzbogaciło swoją ekspozycję o cenny zabytek archeologiczny. Do Izby Regionalnej, działającej przy tej organizacji, trafił w depozyt tłok pieczętny z herbem Dąbrowa, datowany na przełom XVI i XVII wieku. Obiekt został odnaleziony w lipcu 2024 roku na jednym z pól w Radziejowie przez lokalnego regionalistę i historyka, Krzysztofa Wątrobicza.

Znalezisko zostało przekazane do dyspozycji Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Następnie, decyzją konserwatora, tłok został przekazany w depozyt Izbie Regionalnej w Radziejowie. W przekazaniu zabytku uczestniczyli: Halina Paczkowska, prezes Towarzystwa Miłośników Kujaw, Katarzyna Kilinowska, główny specjalista ds. ochrony zabytków archeologicznych z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Włocławku oraz Krzysztof Wątrobicz.

Tłok pieczętny przedstawia herb Dąbrowa – podkowę z krzyżem kawalerskim nad nią i dwoma krzyżami na końcach podkowy – oraz inicjały SMM, które mogą wskazywać na tożsamość jednego z lokalnych szlachciców z epoki. Według wstępnych ustaleń, wśród potencjalnych właścicieli pieczęci mogli znajdować się m.in. Stanisław Malicki, Stanisław Mąkoliński lub Stanisław Morzycki – osoby notowane w radziejowskich laudach sejmikowych z XVI i XVII wieku.

Eksponat można obecnie oglądać w stałej ekspozycji Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie. Poszukiwania, które doprowadziły do jego odkrycia, były prowadzone legalnie, na podstawie stosownych decyzji wydanych przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

źródło Krzysztof Wątrobicz/TMK

[ZT]9778[/ZT]

[ZT]9771[/ZT]

[ZT]9772[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%