Zamknij

W regionie szykują się do dużej inwestycji. Podpisano umowę z Budimexem

08:56, 01.07.2021 UM Aktualizacja: 16:42, 02.07.2021
Skomentuj

Staruje długo wyczekiwana rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. Popiełuszki we Włocławku. Dziś (30 czerwca) podpisano umowę z wykonawcą prac budowlanych, którym jest renomowana polska firma Budimex.

- Szpital zmieni się funkcjonalnie, poszerzy też profil leczenia – docelowo pojawi się tu psychiatria, także środowiskowa – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. - Cieszę się, że po długiej procedurze przetargowej możemy w końcu ogłosić rozpoczęcie inwestycji. Życzę sobie, szpitalowi, inwestorowi i wykonawcy by ta realizacja przebiegała bez problemów.  

W spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się po podpisaniu umowy, uczestniczyli także m.in. członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych (ta marszałkowska spółka pełni funkcję inwestora) Aleksander Szczęsny i dyrektor włocławskiej lecznicy Karolina Welka.

Nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, serce lecznicy, stanie w miejscu wyburzonego jednego z istniejących pawilonów. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Kubatura obiektu to blisko 100 tysięcy metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa to 20 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji, która obejmuje też  budowę nowej tlenowni i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu, wynosi 155 milionów złotych (170 milionów złotych z wyposażeniem). Projekt architektoniczny powstał w pracowni Pas Projekt, autorką jest Małgorzata Golenko. 

Na montaż finansowy składają się środki samorządu województwa (w ramach drugiego etapu naszego medycznego pakietu stulecia, finansowanego kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego) i dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki Unii Europejskiej perspektywy 2014-2020). Obiekt powinien być gotowy w 24 miesiące.

Łączna wartość wszystkich wcześniej zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji w Szpitalu Popiełuszki to blisko 120 milionów złotych. Efektem są m.in. uruchomienie oddziału rehabilitacji kardiologicznej i poradni endokrynologicznej oraz remont jednego z oddziałów internistycznych i oddziału położniczego, nowy budynek, w którym działają od kilku lat oddziały dziecięce, a także przeprowadzana etapami modernizacja praktycznie wszystkich elementów kompleksu szpitalnego (m.in. gruntowne remonty oddziałów urologicznego i kardiologicznego oraz pawilonu, w którym funkcjonują oddziały neurologiczny i okulistyczny, a także zakupy wysokiej klasy wyposażenia i aparatury medycznej).

[ZT]1113[/ZT]

 

(UM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%