Zamknij

Po tych studiach praca sama Cię znajdzie! Dołącz do uczelni z tradycjami

00:01, 19.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:49, 20.05.2021

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku jest najstarszą uczelnią niepubliczną w województwie kujawsko-pomorskim. Należy też do czołówki najlepszych uczelni tego sektora kształcenia w regionie na podstawie corocznie publikowanych przez ?Perspektywy? rankingów szkół wyższych. O tym m.in. dlaczego warto tam studiować rozmawiamy z rektorem dr. inż. Adamem Rejmakiem. 

Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia rekrutacji do Kujawskiej Szkoły Wyższej. Panie Rektorze, proszę powiedzieć, dlaczego spośród tylu uczelni warto postawić na Kujawską Szkołę Wyższą?

Wybór Kujawskiej Szkoły Wyższej jest dla mnie oczywisty. Spełniamy oczekiwania potencjalnych studentów oraz oczekiwania rynku pracy. Wychodzimy naprzeciw temu, aby absolwent naszej uczelni nie musiał szukać pracy. To zakłady pracy oczekują na naszego absolwenta. Mamy takie przykłady. Nasi absolwenci, jeszcze jako studenci, rozpoczynają pracę związaną z kierunkiem, który studiują. Natomiast po zakończeniu studiów zostają w tym zakładzie pracy. Pracodawca ma dzięki temu pracownika wykształconego, pełnego wiedzy teoretycznej, ale też praktycznej.

W jaki sposób uczelnia dostosowuje swoje kierunki i specjalizacje do lokalnego rynku pracy?

Odpowiadamy na zapotrzebowanie środowiska gospodarczego i społecznego. Mamy interesariuszy zewnętrznych, którzy z nami współpracują. To konkretni, lokalni przedsiębiorcy m.in. z branży budowlanej. Mamy również partnerów naukowych. Podpisaliśmy porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną, z Wydziałem Logistyki. W myśl porozumienia kształcimy naszych studentów jednolitym programem. Taki student jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na WAT. Nasze kontakty nie ograniczają się jednak tylko do studiów. Od sześciu lat Wojskowa Akademia Techniczna patronuje nam w organizowaniu i przeprowadzeniu konkursu logistycznego. Ponadto prowadzimy działania środowiskowe.

Co się do nich zalicza?

Na terenie uczelni mamy ośrodek fizjoterapeutyczny Fizjo Fit, który odpowiada na potrzeby społeczeństwa. Dzięki umowie z Narodowym Funduszem prowadzimy rehabilitacje. Odwiedzają nas nie tylko mieszkańcy Włocławka, ale także okolicznych gmin. Nasi studenci odbywają tam praktyki zawodowe. Ośrodek jest znakomicie wyposażony, a wszystko wskazuje na to, że zakres usług zostanie poszerzony o rehabilitację pocovidową. Jesteśmy na zaawansowanym etapie pozyskania komory hiperbarycznej.

Niebawem rozpocznie się rekrutacja na nowy rok akademicki. Na jakich kierunkach absolwenci szkół średnich mogą podjąć naukę?

Oferta studiów w Kujawskiej Szkole Wyższej jest bogata. Myśląc o przyszłości naszych absolwentów i odpowiadając na zapotrzebowanie rynku pracy w nowym roku akademickim 2021/2022 oferujemy studia na 18 kierunkach kształcenia ? studia I stopnia (licencjackie oraz inżynierskie), studia II stopnia (magisterskie) oraz jednolite studia magisterskie

Mamy kierunki licencjackie ? studia pierwszego stopnia m.in. w naukach społecznych, administracja, pielęgniarstwo, dietetyka, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe. Ponadto są studia inżynierskie m.in. na kierunkach energetyka, budownictwo, bezpieczeństwo i higiena pracy, logistyka. W przypadku studiów drugiego stopnia jest to pielęgniarstwo, bezpieczeństwo narodowe. Mamy jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.

Ciąg studiów na niektórych kierunkach jest zachowany. Mamy również szeroką ofertę studiów podyplomowych. To daje obraz wszechstronności naszej uczelni. Pokazuje, że każdy może u nas coś dla siebie znaleźć. Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej uczelni. Tam można zapoznać się ze wszelkimi szczegółami.

Co potencjalny student Kujawskiej Szkoły Wyższej znajdzie na tej stronie? Czego się dowie?

Absolwenci szkół średnich zanim podejmą naukę w naszej uczelni, mogą zapoznać się z opisami wszystkich kierunków. Znajdą tam sprecyzowane informacje. Co ważne ? poznają sylwetkę absolwenta KSW. Zanim podejmą decyzję będą wiedzieć, jakie kompetencje uzyskają w toku zajęć. Dowiedzą się również, gdzie po zakończeniu studiów czeka na nich praca.

Kujawska Szkoła Wyższa to uczelnia z tradycjami, która idzie z duchem czasu. Wiemy, że z początkiem nowego roku akademickiego szykujecie nowe specjalności. Co to będzie?

Trzeba sobie uświadomić, że w naszym regionie mamy do czynienia w dużym stopniu ze społeczeństwem rolniczym. Współczesne rolnictwo to potężne kombinaty. To kilkudziesięcio, a nawet kilkuset hektarowe przedsiębiorstwa, które mają bardzo różnorodny charakter produkcji.

Mam świadomość, że prowadzenie takiego gospodarstwa to niezwykle trudne przedsięwzięcia logistyczne, dlatego też otwieramy nową specjalność "logistyka rolnictwa". W każdym przedsiębiorstwie rządzą prawa logistyki. Na każdym etapie - rozpoznania rynku, popytu, decyzji, co produkujemy, jak i gdzie magazynujemy. To wszystko logistyka. Dobrze, jeżeli producent ma wiedzę specjalistyczną. To przekłada się na wyniki ekonomiczne. Chodzi o to, żeby w sposób optymalny wykorzystać zarówno ziemie jak i potencjał ludzki, jakim dysponuje gospodarstwo.

To jednak nie koniec zmian dotyczących kształcenia.

Uczelnia ma swoje filie w Nowym Targu, Siemianowicach Śląskich i Grudziądzu, a to, że dostosowujemy się do otoczenia to nie są tylko puste słowa. W Grudziądzu powstanie ośrodek szkolenia lotniczego. Kształcić będziemy tam mechaników lotnictwa. Wiemy, że jest potężny niedobór mechaników lotniczych, dlatego podejmujemy rękawice i będziemy kształcić w tym kierunku.

Wszystko wskazuje na to, że we Włocławku będziemy szkolić operatorów statków bezzałogowych. Nie tylko o drony tutaj chodzi, ale przede wszystkim. Operatorzy będą kształceni w naszym Zespole Szkół Akademickich. Natomiast w przyszłości w Kujawskiej Szkole Wyższej będziemy kształcić inżynierów systemów bezzałogowych. Prawo wymusiło na operatorach dronów posiadanie odpowiednich kwalifikacji, a my wychodzimy temu naprzeciw.

Kiedy startuje rekrutacja?

Rozpoczynamy już 1 czerwca. Na dokumenty od absolwentów szkół ponadpodstawowych będziemy czekać do 30 września. Rekrutacja odbywać się będzie na dwa sposoby. Można zapisać się online lub zrobić to w formie bezpośredniej w Biurze Rekrutacji. Biuro będzie otwarte od poniedziałku do soboty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%