Zamknij
REKLAMA

W naszym województwie nie stwierdzono GMO

23:46, 03.01.2019 |
REKLAMA
Skomentuj

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy wykonał kontrole upraw pod kątem obecności GMO w 2018 roku.  Realizowano je poprzez kontrolę materiału siewnego oraz plantacji nasiennych i plantacji produkcyjnych.

Materiał siewny sprawdzany był przez kontrole dokumentacji towarzyszącej jego obrotowi oraz badania laboratoryjne prób pobranych z poszczególnych partii.  Próby pobrane zostały dla gatunków: kukurydza, rzepak jary i ozimy oraz soja. W woj. kujawsko-pomorskim pobrano 12 prób kukurydzy, 13 prób rzepaku oraz 1 próbę soi. Badania w Centralnym Laboratorium GIORIN w Toruniu nie wykazały modyfikacji genetycznych w badanym materiale siewnym. 

- Materiał roślinny pochodzący z upraw sprawdzany był u podmiotów prowadzących plantacje produkcyjne/ towarowe.  W 2018 r. pracownicy Inspektoratu przeprowadzili 414 kontroli stosowania materiału siewnego kukurydzy. Podczas kontroli pobrano i przesłano do Centralnego Laboratorium w Toruniu 40 próbek materiału roślinnego. Próbki były pobierane w przypadkach stwierdzenia niekompletnych dokumentów zakupu materiału siewnego lub ich braku. W wyniku badań laboratoryjnych nie stwierdzono modyfikacji genetycznych. Inspektorzy wyposażeni w polowe paski testowe ELISA, wykonali 234 testy. Wszystkie dały wynik negatywny. W wyniku kontroli i badań laboratoryjnych nie stwierdzono na terenie woj. kujawsko-pomorskiego stosowania  materiału siewnego zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy MON810 - informuje Marcin Wroński Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Kilka miesięcy temu przeprowadzono kontrolę upraw rzepaku ozimego.  Na plantacjach pobierane były próby materiału roślinnego, które zostały przekazane do Centralnego Laboratorium i poddane badaniom laboratoryjnym. Inspektorzy WIORIN w Bydgoszczy dokonali 31 kontroli. W żadnej nie stwierdzono modyfikacji genetycznych.

Z uwagi na brak zgłoszeń upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych do Rejestru Upraw GMO prowadzonego przez Ministra Środowiska w roku 2018 nie były przeprowadzane kontrole zgodności prowadzenia uprawy GMO z warunkami, sposobem i terminem prowadzenia danej uprawy GMO określonymi we wpisie do Rejestru Upraw GMO.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© naszradziejow.pl | Prawa zastrzeżone