Zamknij

Strategiczna debata o lecznictwie 2030+ w regionie

13:47, 11.02.2020 um Aktualizacja: 13:48, 11.02.2020
Skomentuj

We Włocławku spotykają się dziś (11 lutego) naukowcy i praktycy lecznictwa oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne by rozmawiać o rozwiązaniach strategicznych w tej dziedzinie w Kujawsko-Pomorskiem. To drugi z zaplanowanych w trakcie prac nad strategią rozwoju województwa paneli branżowych – pierwszy, dotyczący włączenia społecznego, odbył się wczoraj (10 lutego) w Inowrocławiu.

Wśród tematów spotkania, które odbywa się w marszałkowskim Szpitalu im. Popiełuszki, m.in. obszary wymagające szczególnej interwencji, problemy związane z deficytem kadr lekarskich i pielęgniarskich, dostępność usług medycznych dla osób o ograniczonej mobilności i problemy związane ze skutecznym promowaniem postaw prozdrowotnych. Następne spotkanie panelu medycznego na początku marca.

Prace nad strategią rozwoju województwa do roku 2030 - ważnym dokumentem programowym, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego województwa w perspektywie 2021-2027 – rozpoczęliśmy oficjalnie w połowie stycznia, konferencją z udziałem samorządowców wszystkich szczebli z całego regionu, parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej oraz reprezentacji środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych i biznesu. 

- Wierzę, że zarówno w tworzenie, jak i późniejszą realizację założeń włączy się bardzo szerokie grono partnerów społecznych, samorządowych i gospodarczych -  przedstawiciele wszystkich środowisk i wszystkich części naszego regionu – mówił wówczas marszałek Piotr Całbecki.

Hasło przewodnie przygotowywanego dokumentu to przyspieszenie rozwoju (oficjalny tytuł: Strategia przyspieszenia 2030+). Zawierał będzie diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczej województwa ze wskazaniem aktualnych wyzwań i szans rozwojowych, wizję funkcjonowania województwa w trzeciej dekadzie XXI wieku, cele i kierunki rozwoju, wykaz projektów kluczowych, założenia polityk rozwojowych w poszczególnych dziedzinach oraz wskazanie źródeł finansowania.

Prace nad strategią można podzielić na etap diagnozy (czyli analizy sytuacji i aktualnych uwarunkowań), etap formułowania ustaleń (na tym etapie powstanie projekt dokumentu) i etap uzgodnień (ustawowe konsultacje, prognoza środowiskowa). Na koniec dokument musi przyjąć sejmik województwa. 

Od początku zakładamy szeroki udział społeczny na wszystkich tych etapach i partycypację w tym procesie  praktycznie wszystkich zainteresowanych środowisk. Służą temu zaplanowane konferencje plenarne, spotkania środowiskowe i terytorialne, regularne informacje w mediach oraz instytucja bezpośredniego składania uwag przez obywateli. W lutym i na początku marca odbędzie się jeszcze 11 paneli branżowych. Jutro (12 lutego) start konsultacji samorządowych – w Rypinie odbędzie spotkanie dedykowane społecznościom lokalnym powiatu rypińskiego.

(um)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%